Защо нищо се случва със старото военно летище в Равнец? Минаха над три години от онзи момент, когато обявихте като част от амбициозния план „Бачийски“ старата авиобаза да бъде трансформирана в свободна безмитна зона с летищен терминал за обслужване на карго товари.
Напротив, случват се много сериозни промени, свързани с летището в Равнец. Когато през декември 2021 год. Кирил Петков оглави редовното правителство, а аз станах част от 47 Народно събрание, летището отново влезе в дневния ред на държавата.
По какъв начин влезе в дневния ред?
По възможно най-сериозния начин. Бих искал да ви припомня това, че моделът за трансформиране на бившето военно летище Равнец в свободна безмитна зона с терминал за карго товари стана част от икономическата програма на правителсството. А под тази програма се подписаха всички коалиционни партньори.
Какъв е ефектът от всичко това?
Много просто. Всяко едно подобно летище в страната ще се развива по предложения от плана „Бачийски“ начин.
Вашите опоненти обаче ви обвиняват, че не само нищо не е направено в Равнец, а дори са прогонени потенциални инвеститори, които са били привлечени от община Бургас.
Понеже става въпрос за инвестиции, нека ви обясня какъв тип инвестиции осигурих аз и какви е „привлякла“ общинската администрация.
За краткото управление на кабинета „Петков“ аз успях да договоря с министъра на транспорта Николай Събев да бъде осигурено финансиране през министерството по програма…Този финансов ресурс беше предназначен конкретно за летището в Равнец. За да се случи това, трябваше да отново да се промени собствеността и тя да стане държавна. Не е било самоцелно, а начин да бъдат осигурени инвестиции в точно определен размер, за точно определена дейност. И всичко това за да се гарантира, че ценността на летището като актив ще бъде съхранена и този актив ще бъде предложен на големи летищни оператори. Но правителството беше свалено.
Относно привлечените инвестиции от общинската администрация. Ако не ме лъже паметтта, ставаше дума за ветрогенераторен парк и за инсталация за производство на водород. Освен инвестициите бяха предвидени няколко десетки места, нали така. Никога не съм бил против тези инвестиции, а срещу мястото, на което общинскака администрация настояваше те да бъдат вложени. Защото соларни панели могат да бъдат поставени навскъде, но летище Равнец може да съществува само там, където е в момента.
Да поставим всичко на везните. От една страна е възможността да създадем нещо глобално, с привличане на инвеститори от цял свят, на свободни капитали и на хиляди работни места, а от друга страна е един соларен парк, една инсталация и тридесет, четиридесет работни места. Запитайте се кой вариант би донесъл по-големи ползи на Бургас и на региона.
Но нека ви споделя и друго. На срещата ми с хората от Равнец и Камено ги попитах. Кой проект биха подкрепили. Този, които осигурява 30-40 работни места за миячи на соларни панели или пазачи на инсталация за водород или онзи проект, който може да генерира 8000 работни места.
Хората ясно застават зад проекта за превръщането на старото военно летище в свободна икономическа зона с терминал за карго товари.
Да разбираме ли, че и в 48 Народно събрание ще продължите да настоявате летище Равнец да бъде развивано?
Не трябва да настоявам само аз, а всички хора от Бургас и региона да поискаме тази промяна на летището. Защото развитието на Равнец по модела, който аз предложих, може да даде такъв голям импулс, че всичко около нас да се промени за години напред. Абсолютно вярвам в това.